Pages

10 Kasım 2015

CEK CUMHURIYETI/ PRAG/PRAGUE

ICek cumhuriyetinin başkenti Prag'a (Orta Avrupa), shengen vizesi ile gelebilirsiniz. 
Prague is the capital and largest city of the Czech Republic. you need to take a visa shengen. the city has temperate climate with warm summers and chilly winter. Most of peopple speaks Czech.
Zamanın büyücülerini, falcılarını demir kubbeli olan yerden atıp yakıyorlarmış. O kişileri cadı olarak adlandırıyorlar.

Pilsen, Karlo Vary, Brünn benim en keyifli vakit geçirdiğim yerlerin basında geliyor. Başkent Prag, Para birimi Cek koruna (CZK). Dili Çekçe azınlıkta Slovak ve Almanca'da konuşuluyor.Cek cumhuriyeti Avrupa'nın orta kısımlarında kaldığı için Ilıman kara iklimine sahip. Buraya Ekim ayında geldim, cok üşüdüm. Aslında her mevsimi guzel görünüyor ama yinede rahat gezmek istiyorsanız Mayıs-Eylül arası tam ideal. 


Dini acidan buyuk bir kısım hiç birşeye inanmıyor. Kafka'nın yaşadığı evi ziyaret edin. Ama gitmeden de Kafka kimdir? bilgi edinin :)Saint Vitus katedrali, burası iki bölümden oluşuyor. Ilk bölüm 13.-14. Yy tamamlanırken, ikinci bölüm (iki kuleden) oluşuyor 19.-20. Yy tamamlanıyor. Etrafında dolaşmaya başladığımda , vay be nasıl yapmışlar , Ooo iyi yapmışlar, bu kadar yükseğe nasıl çıkmışlar, bu demiri nasıl oya gibi işlemişler😊 gibi sorularla yürüyordum.


Daha dikkatli bakınca Dışarıya doğru sarkan şeytani yüzler, köpek aslan karışımı heykeller , ne olduğu belirsiz şekiller bayag ürkütücüydü. Neden bir kilise bu kadar korkunç şekillerle süslenir ki ! O dönemde papazın söylediklerini çok dinlemiyorlarmış. Onlarda kilisenin içini renkli, sıcak, aydınlık  yapmışlar. Papazın mesajı, 'dışarısı çok tehlikeli, sizi koruyamam ama ibadet etmek için kilisenin içinde olursanız hem huzurlu hemde güvende olursunuz. Kilisenin dışını kasvete boğmalarının sebebi insanları içeride tutmak istemeleriymiş.
Normalde pazartesi günleri müzeler kapalı olur. Ancak burada her hangi bir ayin ilk pazartesi gününe denk gelirseniz, şanslısınız cunku ulusal müze ucretsiz acık bulunuyor. Hatta Salı ve Perşembe gunleri de ücretsiz müzeler bulunuyor. (Sadece ayin ilk haftası). En keyifli yürüyüşüm Staromestske Nam (eski kent meydanı) da oldu. Sabahın erken saatlerinde ve gece yapabilirseniz Charles Bridge ( Gotik tarzı 600 yıllık bir köprü ) üzerinde yürüyün. Tarihi bir geçiş yasayacaksınız. ikinci Dünya Savaşı'ndaki savaş pilotu buraya kıyamamış. Üzerinden süzülüp geçip gitmiş. Tarih kokan bu şehir kültür, sanat, aşk barındırıyor. 
Old town (stare Mosto) hem alışveriş yapabileceğiniz hem de Orta Çağı yansıtan restoranları bir arada bulabilceğiniz bir yer. O döneme ait kıyafetlerle gösteriler yapılıyorlar. Bence vakit kaybı sehri gezin daha iyi. Ayrıca bot turları var ona da gitmeyin karanlıktan çok birşey görünmüyor. Gemide verilen yemekte 20 euro etmez. Sokaklarında kaybolun! nerdeyim diye düşünmeyin Gotik, Barok, mimarisinin tadını cikarin.


Belediye binası ve Astronomik saat kulesi 😌 her saat bası ( ben aksam yedi de denk geldim.) Dışarıya dogru uzanan borazanlar eşliğinde kutlama sesleri duyarsınız. Bu gosteri bir horozun dışarı çıkıp kanatlarını çırpmasiyla son bulur. Bu saati yapan usta , baskalarina da aynisini yapmasın diye gözlerine mil çekilmiş. Buna kahreden usta, yukarıya çıkıp kendini saatin icine dogru atmış. Tüm kaburgaları kırılarak orada hayata gözlerini yummuş . Nasıl çalıştığını kimse bilmediği için yüzyıllarca ustanın öldügü vakit  saat üzerinde kalmis. 110 CZK ile ıcerı girip sehri izleyebilirsiniz. 
The Prague Astronomical Oclock was first installed in 1410 ans stii working.

Yakınlarında Yahudi Mahallesi (josefov) var turistlerinde uğrak yeri orayada goz atın. Eger vaktiniz varsa da Vltina nehir turu yapın :)
Jews street (Josefov)

Cumhurbaşkanlık sarayı hemen girişinde dev titanların Savaşı'nı simgeleyen yapılar var. Krallara, imparatorlara ev sahipliği yapmiş ve burada hemen hemen hepsinin ofisi bulunmuş. 
Cumhurbaşkanlık Sarayı, bu noktadan harika bir Prag manzarası var.
Burası Avrupalilastiramadiklarimizdan, özellikle döviz bozdururken dikkat edin pazarlık yapın ve kendiniz hesaplayın. Komisyon almıyoruz bile diyorlar ama bayag zarar ediyorsunuz(100 kron 10 tl)
Be carefull once you wanna exchange your money eventhough they says we dont take any commision you should calculated your money on your own.
Pilsen City of Czech Republic
Pilsen ismi nerden geliyor diye hiç düşünmemiştim. Meğerse Pragta bir şehirmiş. Bira fabrikalarının olduğu bu bölgede yol üzerinde büyük fıçılarını, bira satış ve tadım noktası olarak kullanıyorlar. Biralar litrelik pet şişelerde de satılıyor ve cok ucuz. 19. Yy beri pilsen stili tüm biralar, Efes Pilsenin dahi patentine sahip.
Nazım Hikmet'in yaşadığı ev (1956-1958)
Nazım Hikmet, Slavia Cafe'de zamanını geçirip şiirler yazarmış. Burası Legii köprüsünün önünde yer alıyor.
Karlovy Vary
Karlvy Vary, 1370 yılında Batı Bohemya'da  Karl IV Tarafından kurulmuş Kaplıcalar merkezi. Prag'tan iki saat uzaklıkta bir yer.
Karlovy Vary Is a Spa town in the Bohemia region of the Czech Republic. Its numerous thermal springs made it a popular resort.


Hemen şu gelmiyor mu akla, bu tarihte nasıl suyun şifalı olduğunu anlamışlar. Biraz gezdikçe duvardaki yapılardan bile hikayesini anlamak zor değil. O dönemde kral köpeği ile ava çıkıyor. Köpeği, gördüğü bir geyiğin peşinden koşarken geyikle birlikte kaynar suya düşerler. Kral köpeğini o kadar çok seviyor ki bir şekilde nasıl iyileşir diye düşürken eğer bu su zarar verdiyse yarar da sağlayabilir diye düşünüp köpeğine uygulattırıyor. Aradan gecen zamanla köpeğin iyileştiğini görünce bu tesisi kuruyor. 

Sokaklarında yürürken bir tesiste Mustafa Kemal Atatürk'ün ismini gördüm. 1918 de kendisi de buraya tedavi için gelmiş. Dünya liderine saygıdan dolayı ismini sergiliyorlar. Onur ve gurur duydum. Bu şehirde sigara içmek yasak. Tamamiyle sağlık merkezi, dolaştım ve guzelce havasını soludum. Termal sularından denemek için tesise girişte özel yapım bir bardak satın aldım. Mideye ona buna iyi geliyor dedikleri termal sulardan içtim ama benim midem bulandı, tadı resmen demir gibiydi .
Once i was wallking on the street i saw first president of Turkey Atatürk 'a name on the wall. He visited here when he was alive Respect way to Turkish who want to use his name entrance of the Termal hotel. 

Prag keyifli bir şehir. Fazlasıyla etrafta Türk'te görürsünüz bu sebeple yabancılık çekmezsiniz. Dil bilip bilmemeniz çok önemli değil, en iyi dil vücut dili hiçbir zaman unutmayın. 
Please do not hesisate to any country that dont know english or local language best way to comminicate with people body language :D
Edit : Suanda yıl 2016 Çek Cumhuriyeti artik Czechia ( Çekya) oldu. Bu Değişimi Devlet başkanı Milos Zeman aslında uzun zamandır vurguluyordu.. Dediklerine göre ülkenin ismini her dilde farkli söylemesinden huzursuz olmuşlar. Arapça, Çince, Ingilizce, İspanyolca, Rusça'da ve Fransızca'da ayni şekilde telafuz kolaylığı oluyormuş. Bundan sonra gideceklere duyurulur :)

Czech Republic from now on drive to be Czechia (2016). This change has been long time emphasized by president Milos Zeman. They say ( as politician) the country's name in every language was Different pronounce 👀 it actually made them to change the name. Arabic, Chinese, English, Spanish and French will have pronounce in the same way. This is Just  announced for who wanna go:) 


0 yorum:

Yorum Gönderme

Etiketler

about china Abu Dhabi Abudhabi airline Al barari restaurant Amerika vizesi Amerika vizesi ret nedenleri amsterdam anantara Arab araba surmek yasak ashrafiye astronomical oclock ateşgah atlantis Atomium austria Avenue mall Avusturya azerbaycan Baden Bahrain Bahreyn bakı bakü Beethoven Beirut Belçika Belgian Comic Strip Center Belgium beyrutta gezilecek yerler Big Ben Bike borgos Bratislava bridge Brussel Brüksel burj al arab burj khalifa Byblos Cambodia Camel Cami cek cumhuriyeti china Cidde'de yasam Cin cin parasi cin vizesi cinde nerede kalinir citywalk coffeshops cruelty cumi czech republic dbaye değirmen Deve din gorevlilerinin onemi disneyland Doha driver driver in philippines dubai mall dubai marina dubai su parkı dutch cheese elephanttour England ferariworld fil safarisi fil turu filipinlerde gezilecek yerler. filipinlerde nereye gidilir fillere neden binmemelisin food gezgin grand hyatt hotel Grand Palace Guanzghou hamra Harissa heyder aliyev Hlavne namestie Holland Hollanda Hongkong Hyde park İngiltere islamicartmuseum jbr jeep jeita grotto Jeitta Grotto joserizal jumeirah beach Kamboçya'da gezilecek yerler Katar komünizim Kuveyt Kuwait kuwait aquarium lebanon London London eye Londra Lübnan Madame tussauds makati Manama manat manila Manneken Pis marine maximilian mayerlin Micheal gate mizami street Mosque Mozart Mukarraq Napolyon nereye gidilir Netherlands New Castle palm ısland pargue castle peso Piccadilly circurs prag prague Qatar red light district Richmond park rijkmuseum rouche rock Safari salzburg san agustine sand board Saudi Arabia seegrotto seyahat yazısı seyh zayed sharjah sheikzayed Shrimps Slovakya solidere souk Suudi Arabistan'da kadinin yeri Suudi Arabistan'daki yasaklar tayland Ten ten thailand tour Tower bridge travel travel writing traveling writer ucak uea vienna Villagiomall visa viyanada gezilecek yerler where to go in beirut where to go in hong kong where to go in philippines where to stay in China where to stay in philippines where to stayin hong kong wild wadi water park yasısland yuan Zaance Schans
 

Featured Posts